Chyba każdy zgodzi się z twierdzeniem, że góry to wymarzony teren do wędrówek pieszych. Turystom sprzyja nie tylko świeże powietrze, ale przede wszystkim przepiękne widoki. Podziwiać można nieskażoną faunę i florę. Oczom nie uciekną także szczyty górskie, które sprawiają, że sceneria idealnie nadaje się do pamiątkowych zdjęć. Aby zapewnić odwiedzającym właściwe bezpieczeństwo, zarządcy kurortów w Tatrach oznakowali specjalne szlaki turystyczne.

Drogi dla turystów wyznaczone są w taki sposób, aby z łatwością można było odwiedzić każdy ze szczytów w polskich górach i przy okazji zwiedzić okolicę. Każda z gór posiada więcej, niż jeden sposób wejścia. Poszczególne opcje różnią się między sobą nie tylko długością, ale także i stopniem trudności. W związku z tym na jednej z tras odnajdziemy w miarę stabilną drogę piaskową, na innej natomiast będziemy musieli liczyć się ze spacerem po podłożu kamienistym. Ponadto część ze szlaków przeprowadza się przez las, inne natomiast starają się ominąć skupiska drzew. Spokojnie przed wędrówką można nabyć mapę, na której każda z dróg jest oznaczona i opisana. W ten sposób niezwykle łatwo będzie zaplanować spacer.

Oczywiście można się zastanawiać w jaki sposób turysta ma wiedzieć, że korzysta akurat z tego szlaku. Aby się nie zgubić i móc precyzyjnie podążać wybrną droga, wystarczy trzymać się specjalnych oznaczeń. Te umieszcza się na drzewach, murach, skałach i innych elementach architektoniki. Znak taki składa się z trzech linii poziomych, które idealnie przylegają do siebie. Zewnętrzne paski pomalowane są kolorem białym, wewnętrzny natomiast może przyjąć różne barwy. Wśród obsługiwanej palety znaleźć można czerń, czerwień, zieleń, żółć oraz niebieski.

W przeciwieństwie do narciarskich tras zjazdowych, rozróżnienie na poszczególne kolory w przypadku paska wewnętrznego nie informuje o trudności trasy. Zastosowanie określonej barwy ma oznaczyć nam konkretny szlak. W ten sposób będziemy wiedzieli, którą trasę wybieramy oraz jak mamy się poruszać, aby nie zboczyć z wytyczonej drogi.